Sprawozdanie finansowe to dokument, który zawiera podstawowe informacje finansowe i rachunkowe o rocznej działalności spółki. Sprawozdania finansowe sporządzają podmioty prowadzące pełną rachunkowość, które podlegają ustawie o rachunkowości. Obowiązek ten nie będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców czy spółek prawa handlowego, chociaż co do zasady będą one zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych.
Dzień, na który sporządza się sprawozdanie finansowe nazywany jest dniem bilansowym. Przedsiębiorcy mają obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego w terminie trzech miesięcy od dnia bilansowego. Dla podmiotów, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin na sporządzenie sprawozdania upływa 31 marca danego roku.
Sprawozdanie finansowe sporządza się wyłącznie w formie elektronicznej. Sprawozdanie finansowe podpisują osoby uprawnione, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Więcej o sporządzeniu i podpisaniu sprawozdania finansowego przeczytaj w naszym artykule: Zamknięcie roku obrotowego – 3 rzeczy do zrobienia przed 31 marca
Roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone przez organ zatwierdzający nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego, czyli do 30 czerwca, jeżeli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
W zależności od statusu prawnego jednostki, organem zatwierdzającym sprawozdania finansowe jest:
– w spółkach jawnych, partnerskich, komandytowych oraz cywilnych – wspólnicy;
– w spółkach komandytowo-akcyjnych – walne zgromadzenie wspólników;
– w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością – walne zgromadzenie wspólników;
– w spółkach akcyjnych – walne zgromadzenie akcjonariuszy;
– w przedsiębiorstwach państwowych – organ założycielski;
– w spółdzielniach – walne zgromadzenie członków.
Zatwierdzając sprawozdanie finansowe, właściciele jednostki potwierdzają jego rzetelność. W przypadku jednostek zobligowanych do corocznego badania sprawozdań finansowych, zatwierdzenie to następuje po uzyskaniu opinii biegłego rewidenta.
Wraz zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, organ powinien podjąć uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty oraz uchwałę o rozpatrzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, uchwałę o rozpatrzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania zarządu z działalności spółki (co do zasady) oraz udzielenie absolutorium członkom organów spółki z wykonania przez nich obowiązków. Brak zatwierdzenia przez Zgromadzenie Wspólników sprawozdania finansowego uniemożliwia dokonanie podziału zysku lub pokrycia straty spółki.
Za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS przewidziane są następujące sankcje:
- nałożenie grzywny na kierownika jednostki,
- kara ograniczenia wolności dla kierownika jednostki od miesiąca do dwóch lat,
- postępowanie przymuszające prowadzone przez sąd rejestrowy,
- rozwiązanie i wykreślenie spółki z KRS,
- ustanowienie kuratora spółki.
Spółki, które nie złożą sprawozdania w terminie, są wzywane przez Krajowy Rejestr Sądowy do jego złożenia w terminie 7 dni od otrzymania powiadomienia pod groźbą kary lub rozwiązania spółki. Niezależnie od powyższego, dodatkowo brak przekazania sprawozdania finansowego lub sprawozdania z badania w terminie właściwemu organowi podatkowemu podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
SKLAW na co dzień wspiera spółki w bieżącej obsłudze prawnej, w tym w zatwierdzeń sprawozdań finansowych. Zapewniamy indywidualne podejście do potrzeb przedsiębiorcy oraz kompleksową obsługę.