Jak założyć spółkę w Polsce w 5 krokach?

1. Wybranie odpowiedniej formy prawnej

Na wybór odpowiedniej formy prawnej ma wpływ nie tylko wybrany przez przedsiębiorcę model biznesowy, ale również chęć i szybkość rozwoju działalności w przyszłości czy kwestie podatkowe. Pochopne podjęcie decyzji już w pierwszym etapie może mieć w przyszłości wpływ na rozwój zaplanowanej działalności. SKLAW wpiera przedsiębiorców w wyborze odpowiedniej formy prawnej dla każdej działalności, w tym zapewnia kompleksowe wdrożenie formy prawnej w wybrany przez Klienta model biznesowy. Przeprowadzamy analizę potrzeb i oczekiwań zarówno pod kątem prawnym jak i podatkowym planowanej działalności.

 

2. Założenie spółki przez S24 lub w trybie zwykłym (dot. spółek jawnych, z o.o., komandytowej i prostej spółki akcyjnej)

Większość form prawnych w Polsce jest możliwe do założenie w trybie zwykłym lub przez S24 (online). Założenie spółki przez S24 jest w zasadzie szybszym, prostszym i tańszym sposobem niż założenie spółki w trybie zwykłym, ale czy najlepszym? O tym więcej w naszym artykule (Założenie spółki z o.o. w trybie zwykłym czy przez S24? link). W tym artykule skupiamy się na krokach do założenia spółki w formie zwykłej.

 

3. Sporządzenie i podpisanie umowy lub statutu spółki

Umowa lub statut spółki to najważniejszy dokument spółki regulujący wymagane przez przepisy prawne elementy. W zależności od wybranej formy prawnej umowa lub statut spółki powinna być stworzona w sposób indywidualny i uwzględniający konkretne potrzeby, cele, sytuację oraz relacje pomiędzy wspólnikami. Spółkę należy podpisać u notariusza w formie aktu notarialnego. Dodatkowo, oprócz elementów obowiązkowych istnieje kilka kwestii dodatkowych, które warto uregulować w umowie statucie spółki, takie jak: ustalenie większości głosów, sposób funkcjonowanie zarządu czy kwestie dotyczące zbywania udziałów lub ich umorzenia.

 

4. Wybór siedziby lub/oraz adresu spółki

W chwili zawiązania spółki czym jest podpisanie umowy lub statutu spółki niezbędny jest wybór siedziby spółki. Siedziba spółki jest to miejscowość, w której spółka ma swoją siedzibę. Dodatkowo każda spółka w chwili złożenia wniosku do rejestru sądowego (KRS) powinna mieć swój adres, pod którym będzie odbierana korespondencja spółki.

 

5. Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym

Wniosek do sądu rejestrowego jest ostatnim etapem przy założeniu spółki. Wniosek składa się online za pośrednictwem portalu PRS poprzez przedłożenie umowy kub statutu spółki oraz zgód i dokumentów wymaganych przy rejestracji podmiotu zgodnie z obowiązującymi przepisami. W celu sprawnej rejestracji spółki najlepszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku przez profesjonalnego pełnomocnika.

 

SKLAW w sposób kompleksowy wspiera polskich i zagranicznych przedsiębiorców przy założeniu działalności gospodarczej w Polsce. Zapewniamy indywidualne podejście do potrzeb przedsiębiorcy od chwili wyboru formy prawnej do momentu rejestracji spółki.

Contact

Use the contact form