Charakterystyka
Istnieje wiele form prowadzenia działalności gospodarczej, a jedną z nich są jednoosobowe spółki kapitałowe, w tym jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Charakterystyczne dla jednoosobowej spółki z o.o. jest to, że wszystkie udziały należą do jednego wspólnika, który podejmuje wszystkie decyzje w spółce. Bardzo istotną cechą jednoosobowej spółki z o.o. jest to, że ma ona status odrębnej osoby prawnej, co oznacza, że odpowiedzialność właściciela jest co do zasady ograniczona do wysokości wniesionego kapitału zakładowego.
Jak założyć jednoosobową spółkę z o.o.?
Jednoosobową spółkę z o.o. możemy założyć poprzez:
- złożenie wniosku w systemie S24,
- zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego i złożenie wniosku przez Portal Rejestrów Sądowych (PRS).
Jedyny wspólnik musi wnieść wkład na pokrycie całego kapitału zakładowego o wartości co najmniej pięciu tysięcy złotych. Wkład może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny.
Jakie są zalety jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
- Większa elastyczność w zarządzaniu i podejmowaniu decyzji
Taka forma działalności gospodarczej wyklucza ryzyko konfliktów między wspólnikami, które w praktyce stanowią częsty problem w wieloosobowych spółkach z o.o.
- Ograniczona odpowiedzialność właściciela
Wspólnik w jednoosobowej sp. z o.o. odpowiada tylko do wysokości kwoty kapitału zakładowego, dla porównania w jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca jako osoba fizyczna odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy.
- Cały zysk przypada jedynemu wspólnikowi
Z uwagi na fakt iż, w jednoosobowej sp. z o.o. występuję tylko jeden wspólnik wszystkie zyski przypadają dla niego.
Jakie są wady jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
- Koszty ZUS
Jednoosobowa spółka z o.o. nie może skorzystać z preferencji ZUS. W spółce musi być minimum 2 wspólników, żeby była ona zwolniona z odpowiedzialności płacenia składek ZUS.
- Podwójne opodatkowanie zysku
Dochód spółki podlega zarówno opodatkowaniu dla osób prawnych jak i następnie dla osób fizycznych.
- Koszty założenia spółki i ewentualna likwidacja są większe niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej
- Brak możliwości składania oświadczeń woli w formie ustnej
W odróżnieniu od wieloosobowej spółki z o.o., oświadczenia woli składane spółce przez jej jedynego wspólnika wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Ponadto jednoosobowe spółki z o.o. mają obowiązek protokołowania uchwał.
Podsumowując, jednoosobowa spółka z o.o. jest korzystnym wyborem dla przedsiębiorców, którzy potrzebują elastycznej formy prawnej dla swojej działalności. Jednakże przed podjęciem decyzji o wyborze formy działalności należy na początek dokładnie przeanalizować zasady działania tego typu spółki.
SKLAW wspiera w procesie wyboru odpowiedniego rodzaju działalności gospodarczej. Zapewniamy indywidualne podejście do potrzeb przedsiębiorcy oraz kompleksową obsługę.