Minimalny kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5.000 złotych. Ta kwota służy jedynie do pokrycia początkowych wydatków operacyjnych, co zmusza większość spółek do poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania. Po pierwotnym wniesieniu wkładów na nabycie udziałów w kapitale zakładowym, wspólnicy nie mogą dokonywać swobodnych wpłat na konto spółki, zawsze muszą one być uzasadnione odpowiednią podstawą prawną.
Przed podjęciem decyzji o zwiększeniu kapitału spółki z o.o. należy dokładnie zrozumieć potencjalne konsekwencje, jakie niesie za sobą dana forma wsparcia finansowego. Dla wspólników spółki, którzy dzielą zarówno zyski, jak i straty, zrozumienie tych mechanizmów będzie kluczowe.
Pożyczka
Powszechnym sposobem finansowania spółki jest udzielenie pożyczki przez wspólnika. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość natychmiastowego wykorzystania środków na bieżące potrzeby działalności, a samo udzielenie pożyczki nie wymaga rejestracji w KRS. Warto jednak zaznaczyć, że takie środki nie podnoszą kapitału zakładowego spółki, a wspólnik zachowuje jedynie roszczenie o zwrot wraz z umownie ustalonymi odsetkami.
Przy zawieraniu umowy pożyczki ze wspólnikiem będącym równocześnie członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać o:
- uchwale wspólników wyrażającej zgodę na zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego, chyba że umowa spółki wyłącza stosowanie art. 230 Kodeksu spółek handlowych,
- powołaniu, w formie uchwały zgromadzenia wspólników, pełnomocnika spółki do zawarcia umowy pożyczki jeżeli wspólnik jest również członkiem zarządu lub reprezentacja spółki przez radę nadzorczą,
- w przypadku jedynego wspólnika będącego jednocześnie członkiem zarządu – zachowania formy aktu notarialnego umowy pożyczki.
Dopłaty
Umowa spółki może nakładać na wspólników obowiązek dopłat, które polegają na zwiększeniu ich świadczeń na rzecz spółki. Dopłaty te powinny być dokonywane przez wspólników proporcjonalnie do ich udziałów. Jeśli wprowadzenie dopłat nie zostało określone w chwili zakładania spółki, ich późniejsze wprowadzenie wymaga jednomyślnej zmiany umowy spółki. Podobnie jak w przypadku pożyczek, dopłaty nie muszą być rejestrowane w KRS i stanowią środki, którymi zarząd może dowolnie dysponować. Po dokonaniu dopłat stają się one częścią kapitału zapasowego spółki, nie powiększając kapitału zakładowego. Często są one wykorzystywane jako środek zaradczy w sytuacjach wymagających natychmiastowego sfinansowania inwestycji. Czynność ta nie powoduje powstania przychodu dla spółki. Jednak, podobnie jak w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego – dopłaty podlegają PCC. Stawka podatku wynosi 0,5 % i jest pobierana od wartości wnoszonych dopłat.
Podwyższenie kapitału zakładowego
Podwyższenie kapitału zakładowego może polegać albo na zwiększeniu ilości udziałów, albo na podwyższeniu ich wartości nominalnej. Podwyższenie kapitału następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, które określają maksymalną wysokość podwyższenia i jego termin. Brak takich zapisów w umowie skutkuje tym, iż podwyższenie wymaga uchwały zgromadzenia wspólników zmieniającej umowę spółki w formie aktu notarialnego i objęcia udziałów w podwyższonym kapitale przez wspólników. Udziały wspólnicy obejmują za wkłady pieniężne lub niepieniężne. Zwiększenie kapitału zakładowego musi być zarejestrowane w KRS. Podwyższenie kapitału zakładowego podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% od kwoty podwyższenia.
Wspólnicy mogą również wnosić do spółki środki w formie kapitału zapasowego (agio). Jeżeli wspólnik obejmuje udział po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę środków przelewa się do kapitału zapasowego. Kapitał w formie agio jest neutralny podatkowo, bowiem zgodnie z przepisami podatkowymi podstawą opodatkowania jest wartość, o którą zwiększono kapitał zakładowy, a nie kwota nadwyżki.
SKLAW w sposób kompleksowy wspiera polskich i zagranicznych przedsiębiorców przy wyborze sposobu dokapitalizowania spółki z o.o. w Polsce. Zapewniamy indywidualne podejście do potrzeb przedsiębiorcy i kompleksową obsługę przy wyborze rodzaju dofinansowania spółki z o.o.