Zawieszenie działalności spółki z o.o.

Zawieszenie działalności spółki jest to czasowe i odwracalne wstrzymanie prowadzenia działalności spółki. Umożliwia to przetrwanie trudnych okresów i powrót do prowadzenia firmy w bardziej korzystnym czasie.

Kiedy można zawiesić działalność spółki z o.o.?

Spółka ma prawo zawiesić działalność gospodarczą z dowolnych powodów, gdy:

  • ma tymczasowe trudności w prowadzeniu firmy,
  • nie zatrudniania pracowników,
  • okres jej zawieszenia nie będzie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 24 miesiące.

Rozpoczęcie zawieszenia następuje w dniu wskazanym we wniosku o zawieszenie działalności, złożonym w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), jednak data rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do działalności rejestrowanej w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG), nie można zawiesić działalności rejestrowanej w KRS z datą wsteczną. Podobnie dotyczy to daty wznowienia działalności – nie może być ona wcześniejsza niż data złożenia wniosku o wznowienie działalności.

Jak zawiesić działalność spółki z o.o.?

Od 1 lipca 2021 r. zawieszenie działalności spółki z o.o. możliwe jest jedynie drogą elektroniczną za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych (PRS). Dotyczy to również spółek założonych przez system s24, gdyż wzory dostępne w systemie s24 nie dają możliwości złożenia wniosku o zawieszenie działalności spółki. Dlatego też, niezależnie od rodzaju spółki, konieczne będzie skorzystanie z systemu PRS do złożenia wniosku. Aby dokonać tego procesu, konieczne jest założenie konta w sekcji e-formularze KRS. Po zalogowaniu się, należy przygotować wniosek o zawieszenie w systemie, dołączając do niego:

  • uchwałę zarządu o zawieszeniu działalności spółki oraz
  • oświadczenie zarządu o braku zatrudnienia pracowników przez spółkę.

Załączniki można podpisać elektronicznie i dołączyć do wniosku, lub przesłać skany wersji papierowych dokumentów. Ważne jest jednak, aby oryginały zostały wysłane do KRS w ciągu 3 dni od momentu przesłania wniosku. Wniosek o wpis zawieszenia działalności spółki nie podlega żadnym opłatom. Po podpisaniu elektronicznym wniosek jest przesyłany za pośrednictwem systemu. W ciągu kilku sekund otrzymujemy powiadomienie wraz z sygnaturą sprawy.
Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego o zawieszeniu spółki ma charakter deklaratoryjny. To znaczy, że uchwała podjęta przez Zarząd wywołuje skutek zawieszenia z dniem podjęcia uchwały. Wpis do KRS jedynie potwierdza, że działalność spółki zostaje zawieszona.

Korzyści wynikające z zawieszenia działalności spółki z o.o.

Główną korzyścią płynącą z zawieszenia jest zwolnienie spółki z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej spółki z o.o. są zwolnione z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy CIT. Dodatkowo, nie ma konieczności składania deklaracji ZUS ani VAT (z pewnymi wyjątkami) w czasie zawieszenia.

 

SKLAW w sposób kompleksowy wspiera polskich i zagranicznych przedsiębiorców przy zawieszeniu działalności spółki z o.o. w Polsce. Zapewniamy indywidualne podejście do potrzeb przedsiębiorcy i kompleksową obsługę w procesie zawieszenia działalności spółki z o.o.

Contact

Use the contact form